Aktualności

Brexit i co dalej?

Brexit i co dalej?

Mnożą się niepewności i scenariusze wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a wraz z nimi obawy przedsiębiorców co do przyszłych relacji Londynu z Brukselą. Czy biznes jest przygotowany na brexit? Jak będzie wyglądać post-brexitowy budżet UE i polityka spójności?

Zgodnie z procedurą opisaną w art. 50 traktatu lizbońskiego wychodzące państwo ma dwa lata na przeprowadzenie negocjacji w sprawie opuszczenia Wspólnoty. Wielka Brytania formalnie rozpoczęła ten proces 29 marca 2017 roku. Wielka Brytania ma wejść w 21-miesięczny okres przejściowy w marcu 2019 roku, ale porozumienie w tej sprawie utrudnia szereg nierozwiązanych spraw, m.in. kwestia granicy z Irlandią.  

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Maritime UK wśród prezesów, założycieli i dyrektorów wiodących brytyjskich firm wynika, że 66 proc. z nich uważa brak porozumienia za prawdopodobny. Według 25 proc. pytanych taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. 27 proc. wierzy, że tak się nie stanie. Według badania prawie połowa firm w Wielkiej Brytanii nie zrobiła nic lub prawie nic w kierunku przygotowania się do opuszczenia UE przez Wielką Brytanię bez ewentualnego porozumienia.

Tymczasem największe na Wyspach firmy zaczynają głośno wyrażać swoje zaniepokojenie i rozważania o przeniesieniu się na kontynent. Producent samochodów, Jaguar Land Rover, zatrudniający w Wielkiej Brytanii ponad 40 tys. pracowników wyliczył, że zła umowa handlowa po Brexicie może zagrażać inwestycjom wartym 80 mld funtów, a zyski mogą zmniejszyć się o ponad miliard funtów rocznie. Airbus, który w Wielkiej Brytanii daje 14 tys. miejsc pracy, ostrzegł w czerwcu, że jeśli Brytyjczycy wyjdą z unii celnej i jednolitego rynku bez jasnych zasad przepływu towaru, będzie rozważać dalszą obecność w kraju. Liam Fox, brytyjski minister ds. handlu międzynarodowego przyznał, że rosną szansę na to, iż dojdzie do tzw. twardego Brexitu - czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez zawarcia porozumienia z Unią Europejską.

Mnożą się także pytania o post-brexitowy budżet i przyszłość funduszy strukturalnych.  Jak będą ukształtowane kolejne wieloletnie ramy finansowe EU? Co dalej z polityką spójności? Czy polskie firmy są gotowe na sytuację, w której nie będzie już dostępnych dotacji unijnych? Skąd będą pochodzić nowe źródła i modele finansowania inwestycji?

Zapraszamy do dyskusji podczas 8 edycji Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

 

05 sierpnia 2018