Aktualności

Kosmos 4.0 - jak wynieść biznes na orbitę?

Kosmos 4.0 - jak wynieść biznes na orbitę?

Transfer technologii kosmicznych do biznesu otwiera ogromne szanse przed przedsiębiorcami. Także w Polsce technologie kosmiczne stały się bazą dla całych nowych branż w gospodarce, których rynek sięga już miliardów złotych, a zatrudnienie liczone jest w tysiącach. Dzięki przystąpieniu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej i programom unijnym krajowe firmy mają pełny dostęp do europejskiego rynku lotniczo-kosmicznego i możliwości finansowania prac w tym zakresie.

Podbój przestrzeni pozaziemskiej wydaje się z natury rzeczy odległy codzienności. Nic jednak bardziej mylnego. Kosmos to nie tylko rakiety i kosmonauci. Z produktów sektora kosmicznego korzysta wielu z nas w aplikacjach na smartfony. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że aż 95 proc. biznesu kosmicznego dzieje się na Ziemi i to właśnie ta część sektora jest najbardziej dochodowa. Od kilku lat rynek kosmiczny odnotowuje wzrosty, a jego przychody przekroczyły już 300 mld dolarów. Europejska Agencja Kosmiczna wyliczyła, że każde 1 euro zainwestowane w działalność kosmiczną zwraca się przemysłowi danego kraju nawet pięciokrotnie.

Pomimo tego, że historia polskiej gospodarki kosmicznej jest raczej krótka, już teraz na polskim rynku działa kilkadziesiąt prężnie rozwijających się firm i start-up’ów opracowujących kosmiczne technologie. Działające w Polsce firmy sektora technologicznego należą do najbardziej zaawansowanych technologicznie w kraju, wiele posiada własne centra badawczo-rozwojowe. Sektor kosmiczny dostarcza innowacyjnych rozwiązań dla innych dziedzin gospodarki, ale często również działalność biznesową w sektorze kosmicznym buduje się w oparciu o rozwiązania z innych sektorów takich jak, lotnictwo, elektronika, IT. Firmy, które wcześniej działały w obszarze sektora obronnego, IT, elektroniki czy zaawansowanych materiałów teraz dostrzegają szansę biznesową w sektorze kosmicznym. Sektor kosmiczny to przede wsyztskim inkubator innowacyjnych rozwiązań, które później wykorzystywane są np. w sektorze obronnym i bezpieczeństwa lub lotniczym, w postaci zaawansowanych systemów nawigacji i sterowania czy materiałów i kompozytów o wysokiej odporności.

O tym jak inne branże w biznesie mogą skorzystać na rozwoju usług i technologii kosmicznych będziemy debatować podczas EFNI 2018. Na panelu organizowanym wraz z Polską Agencją Kosmiczną “Kosmos 4.0 - jak wynieść biznes na orbitę?” poszukamy odpowiedzi na pytania o to czy Europie uda się zbudować konkurencyjną gospodarkę kosmiczną? Jak kreować skuteczną współpracę z podmiotami publicznymi i naukowymi? Jak powinna wyglądać współpraca pomiędzy podmiotami sektora kosmicznego oraz sektorami pokrewnymi, takimi jak lotnictwo czy obronność?

 

07 lipca 2018