Aktualności

Lewiatan ogłosi Manifest na Stulecie

Lewiatan ogłosi Manifest na Stulecie

W Manifeście, który odczytany zostanie w czasie jubileuszowej gali, która odbędzie się w Sopocie, Konfederacja Lewiatan napisała:

Unia Europejska to partner strategiczny. Skala współczesnych wyzwań daleko przekracza możliwości pojedynczych państw. Dlatego kluczowe jest wzmacnianie europejskiej Wspólnoty i naszego uczestnictwa w Unii. Priorytetem jest zatem jak najszybsze przystąpienie Polski do strefy euro oraz wzmocnienie dialogu z brukselską administracją.

Konieczna jest wrażliwość społeczna. Ze wzrostu gospodarczego muszą korzystać wszyscy obywatele. Dlatego, obok priorytetów rozwojowych (wzrostu PKB w 2025 r. o 50 proc. w stosunku do 2015 r.), równocześnie musimy zmniejszyć ubóstwo i eliminować wykluczenie społeczne.

Dialog i różnorodność procentują. Jedynie dialog i współpraca pozwalają osiągać ambitne cele. Aby zbudować wśród Polaków poczucie wspólnoty oraz wzmocnić kapitał społeczny, musimy dążyć do dialogu z jak największą liczbą środowisk. Społeczeństwo różnorodne, to społeczeństwo pełne szacunku i otwartości.

Edukacja jest narodową inwestycją. Tylko świetnie wykształceni Polacy sprostają wyzwaniom innowacyjności gospodarczej, społecznej, technologicznej, cyfrowej i kulturowej.

Inwestycje potrzebują stabilności. Bez inwestycji osiągnięcie celów społecznych nie jest możliwe. Inwestycje znów nie są możliwe bez pewności regulacyjnej, stabilności prawa i sądów, szybkiego rozwoju infrastruktury, nowoczesnych instrumentów rynku pracy itd.

Wspierajmy przedsiębiorczość. Prywatna przedsiębiorczość stała się podstawą rozwoju Polski. To wielki sukces, ale też odpowiedzialność wszystkich, którzy tworzyli swoje firmy pracowitością i uporem. Ale wysiłek ten musi trwać dalej. Potrzebujemy, by firmy mikro stawały się małymi, a średnie dużymi.

Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Liderzy biznesu, decydenci i politycy oraz autorytety świata nauki, kultury i mediów podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów, debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej czy organizacji pozarządowych. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 26-28 września w Sopocie, a jej hasło przewodnie to „NOWY GLOBALNY PORZĄDEK CZY NOWY GLOBALNY BAŁAGAN? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność”.

Więcej informacji: www.efni.pl

Organizator Konfederacja Lewiatan

Współorganizatorzy BusinessEurope, Sopot

Patronat honorowy Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni Grupa Pracodawców EKES, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Fundusze norweskie i EOG 2014-2021

Partnerzy Strategiczni Citi Handlowy, FCA

Partnerzy główni Adecco, Agencja Rozwoju Pomorza, IKEA, Metlife, Orange, Polska Rada Biznesu, Rada Firm Rodzinnych LEWIATAN, TESCO, Województwo Pomorskie, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Partnerzy wspierający ACCA, Dr Irena Eris, Ergis, Google, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polski Instytut Ekonomiczny, Siemens, Synergic, Uniwersytet Łódzki, Związek Pracodawców Firm Produkcyjnych,

Partnerzy merytoryczni Centrum Stosunków Międzynarodowych, European Policy Centre, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Fundacja Digital University, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Global Compact Poland, In.Europa, Polityka Insight, Polska Agencja Kosmiczna, Respublica, THINKTANK, UNEP/GRID-Warsaw

Strategiczni Partnerzy Medialni TVN24, Rzeczpospolita, Wirtualna Polska

Główni Partnerzy Medialni Euractiv, Forbes, Gazeta Wyborcza, TOK FM

Wspierający Partnerzy Medialni AMS, Dziennik Gazeta Prawna, Liberte!, MyCompany, Parkiet, Puls Biznesu, Radio Gdańsk, Space24, trójmiasto.pl, Warsaw Business Journal, Wysokie Obcasy

Partnerzy logistyczni i technologiczni

Gdańsk Lech Wałęsa Airport, Orange, DELL EMC

Producent wykonawczy IDFX

Dodatkowe informacje:
Zbigniew Maciąg
zmaciag@konfederacjalewiatan.pl
tel.: +48 604 589 080

Milena Malinowska

mmalinowska@konfederacjalewiatan.pl

tel.: +48 512 825 988

28 września 2018