Aktualności

Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący KE, gościem EFNI 2018

Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący KE, gościem EFNI 2018

Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej będzie gościem EFNI 2018, na którym weźmie udział w dyskusji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego w Europie oraz projektu unii energetycznej.

 

Šefčovič to słowacki dyplomata i polityk, od 2010 wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej a od 2014 roku komisarz ds. unii energetycznej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Bratysławie i Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Doktor nauk prawnych i doktor habilitowany prawa europejskiego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Studiował także na Uniwersytecie Stanforda w USA.

 

W ramach KE jest odpowiedzialny za ustanowienie europejskiej unii energetycznej oraz działania mające na celu zapobieganie niedoborom energii, dywersyfikację źródeł jej importu i zapewnienie jednolitego europejskiego głosu w negocjacjach w celu poprawy europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Ponadto jednym z obszarów działania komisarza jest poprawa efektywności energetycznej i cele klimatyczne.

W lutym 2015 roku, kiedy to obecna KE ogłosiła projekt unii energetycznej, Šefčovič określał go mianem “najambitniejszego europejskiego projektu w dziedzinie energii od czasu powstania Wspólnoty Węgla i Stali”. “Projekt ten doprowadzi do połączenia 28 rynków energii w jedną unię energetyczną, zmniejszy zależność Europy od dostaw energii i zapewni inwestorom przewidywalność, która jest im tak niezbędna, by tworzyć miejsca pracy i wzrost gospodarczy. (...) Rozpoczynamy dziś przejście na niskoemisyjną, przyjazną dla klimatu gospodarkę, na unię energetyczną, która stawia obywateli na pierwszym miejscu i oferuje im tańszą, bezpieczniejszą i zrównoważoną energię" - mówił o projekcie Maroš Šefčovič.

Podczas Forum w Sopocie, Sefcovic zmierzy się z pytaniami o to czy bezpieczeństwo energetyczne rzeczywiście jest bezcenne?  Jakie długofalowe skutki będzie miał rynek mocy? Czego można się spodziewać po aukcjach pod koniec roku? Co jest ważniejsze bezpieczeństwo surowcowe, czy stabilne dostawy energii elektrycznej? Czy rozwój OZE może obniżać bezpieczeństwo energetyczne?  

08 września 2018