Aktualności

Ceremonia zamknięcia EFNI - wystąpienia Pata Coxa oraz Elżbiety Bieńkowskiej

Ceremonia zamknięcia EFNI - wystąpienia Pata Coxa oraz Elżbiety Bieńkowskiej

Unia Europejska powstała nie po to, żeby ujarzmiać inne państwa, pozbawiać ich suwerenności. To nie nowa odsłona Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a unijni komisarze to nie byli sowieccy sekretarze partyjni. UE nie wysyła czołgów na przeciwników. Jej istnienie opiera się na wolnej woli wolnych narodów – powiedział Pat Cox, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, w czasie gali zamknięcia Europejskiego Forum Nowych Idei, którego organizatorem była Konfederacja Lewiatan.

- Nas nie trzeba budzić, nas nie trzeba namawiać, żeby rozmawiać i krzyczeć. Mamy świadomość zagrożeń, nie siedzimy cicho – odpowiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, w swoim wystąpieniu na zakończenie EFNI.

W czasie ceremonii zamknięcia EFNI głos zabrali jeszcze Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, Markus Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu oraz Paweł Orłowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Gość specjalny EFNI Pat Cox apelował do przedstawicieli biznesu, w kontekście wydarzeń w Europie i w Polsce, aby się obudzili, nie przespali przyszłości, aby zaangażowali się w zmiany, zanim będzie za późno. Przestrzegał przed nacjonalizmem, populizmem i protekcjonizmem. – Boję się silnych liderów i słabych instytucji. Nie pozwólcie, aby ksenofobiczni politycy uczyli was patriotyzmu – dodał.

Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, która też była gościem specjalnym gali zamknięcia, podkreśliła, że w ostatnich latach Polska utraciła zdolności wpływania na najważniejsze sprawy w głównym nurcie europejskiej polityki. – Od jakiegoś czasu przedstawiciele rządu chwalą się, że wreszcie Polska wstała z kolan. Tymczasem, prawda jest taka, że nigdy wcześniej nie była tak na kolanach jak ostatnio – dodała.

02 października 2018