Aktualności

Jyrki Katainen wśród gości tegorocznego EFNI

Jyrki Katainen wśród gości tegorocznego EFNI

 

Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. zatrudnienia, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności będzie jednym z gości rozpoczynającego się we wrześniu Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Były premier oraz minister finansów Finlandii poza uczestniczeniem w panelach i spotkaniach, wystąpi również jako gość specjalny podczas otwarcia Forum.

Jako komisarz ds. zatrudnienia, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności odgrywa kluczową rolę szczególnie w dwóch obszarach: w dążeniu do ukończenia europejskiej unii walutowej i pogłębienia współpracy wojskowej UE. Jest również wskazywany jako potencjalny następca Jean-Claude’a Junckera na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jyrki Katainen pracę w Komisji Eropejskiej rozpoczął w 2014 r. na stanowisku komisarza ds. gospodarczych i walutowych. Poprzednio był premierem Finlandii (2011-2014), ministrem finansów (2007-2011) i deputowanym Partii Koalicji Narodowej (Kokoomus, 1999-2014). Był także jednym z członków fińskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE (2003-2007). Ukończył studia w dziedzinie nauk społecznych na Uniwersytecie w Tampere w Finlandii.

Co roku podczas Europejskiego Forum Nowych Idei występuje ponad 180 panelistów, liderów, ekspertów, przedstawicieli administracji krajowej oraz europejskiej, decydentów, ludzi świata kultury czy publicystów, którzy podczas kilkudziesięciu wydarzeń i spotkań debatują o zmieniającym się świecie, przyszłości Europy, globalnych trendach i wyzwaniach stojących przed biznesem oraz społeczeństwem.

 

 

08 czerwca 2018