Aktualności

Mobilność przyszłości – sesja Q&A

Mobilność przyszłości – sesja Q&A

Jaka będzie mobilność przyszłości? Czy jej częścią nadal będą auta spalinowe, czy wyłącznie elektryczne? Czy czekają nas w pełni autonomiczne pojazdy? Jak zmieni się rola obecnych producentów samochodów i czy ludzie będą nadal potrzebni przy ich produkcji?

Modele biznesowe przemysłu motoryzacyjnego przyszłości, samochody spalinowe, elektryczne i współdzielone oraz wizje innowacyjnej mobilności w najbliższym czasie – to tylko niektóre z tematów, jakie zostały poruszone w trakcie sesji pytań i odpowiedzi pt. „Mobilność przyszłości”, która odbyła się drugiego dnia Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie, tuż po panelu dyskusyjnym o tym samym tytule.

Moderatorem sesji był Paweł Wideł, prezes zarządu Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych. Na pytania odpowiadali: Jens Ocksen, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań oraz Tomasz Klekowski, Ekspert Transformacji Cyfrowej z Rady ds. Kompetencji Sektora IT.

Uczestnicy sesji i publiczność poruszali kwestie dotyczące przyszłości mobilności, począwszy od aspektów technicznych samochodów jutra, jak chociażby sposobów ich zasilania (elektryczne czy nadal spalinowe?), poprzez kwestie infrastruktury niezbędnej dla przyszłego transportu, szczególnie w kontekście potrzeby współpracy wielu stron przy jej powstawaniu - mieszkańców, włodarzy miast i firm technologicznych. Mówiono także o licznych wyzwaniach, w tym potrzebie wyprowadzenia aut z centrów miast.

Dyskutowano o przyszłych modelach biznesowych, które zakładają zmianę roli obecnych producentów samochodów na dostawców usług mobilności, w tym o koncepcjach „Mobility as a service” i „Transport as a service”, w których – między innymi - nie posiada się już samochodu a jedynie korzysta z niego na zasadzie usługi.

Uczestnicy mówili także o przyszłości branży w kontekście jej postępującej automatyzacji (obecnie 90% prac wykonują maszyny) i rosnącym potencjalne obszaru usług mobilności w kontekście przyszłego zatrudnienia.

Partnerem sesji Q&A „Mobilność przyszłości” był Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych.

26 września 2019