Aktualności

Nowa Zielona Fala

Nowa Zielona Fala - czy klimat nas zjednoczy?

Zmiany musimy zacząć od siebie.

Edukacja i współpraca to najważniejsze zadania, jakie musimy wygenerować w kwestii zachowań proekologicznych - podkreśliła podczas panelu "Nowa zielona fala. Czy klimat nas zjednoczy?" wicemarszałek województwa pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. Jako doskonały przykład wskazane zostało Pomorze, które ma wszelkie predyspozycje do tego, żeby stać się liderem w OZE. Paneliści zwrócili uwagę przede wszystkim na fakt, że musimy zacząć od siebie, ale to liderzy powinni wyznaczać kierunek.  Dyskusję moderował Paweł Wiejski, analityk ds. europejskich w Polityce Insight, a udział w niej wzięli: Carolina Garcia Gomez, prezes IKEA Retail Polska; Agnieszka Kapała-Sokalska, członek zarządu Województwa Pomorskiego; Michał Kiwerski z Młodzieżowych Strajków Klimatycznych oraz Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny UN Global Compact Poland.

Samorządy powinny inicjować dyskusję oraz brać czynny udział w debatach i wydarzeniach. Dlatego tak istotna jest edukacja. - To np. organizowanie spotkań z ekspertami w tej dziedzinie. Niezwykle istotne jest edukowanie społeczeństwa. Tu też może wykazać się samorząd. Ważne, żeby ludzie chcieli zmienić swoje przyzwyczajenia na proekologiczne - mówiła wicemarszałek województwa pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. Marszałek podkreśliła, jak ważna jest współpraca miedzy samorządami. I tu doskonałym przykładem może być system roweru metropolitalnego MEVO.  Obecnie z roweru korzysta 142 tys. użytkowników, a aż 130 tys. z nich ma wykupiony abonament. Rower wypożyczono już 1,5 mln razy. Ten najnowocześniejszy system roweru miejskiego w Europie jest doskonałym uzupełnieniem transportu publicznego. Mieszkańcy i turyści Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Pucka, Redy, Rumi, Kartuz, Sierakowic,Somonina, Stężycy, Władysławowa, Żukowa i Pruszcza Gdańskiego w trakcie swoich codziennych podróży mogą skorzystać z jednośladów. 

Wprowadzenie MEVO to również doskonały przykład na współpracę między samorządami. Podobnie, jak Pomorska Kolej Metropolitalna. - Stworzyliśmy ją praktycznie od zera. Celem jest, aby mieszkańcy zamieniali samochody na transport zbiorowy i to już się dzieje - zaznaczyła marszałek Kapała-Sokalska.


PKM nie tylko łączy Gdańsk i Gdynię z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy, ale także pozwala mieszkańcom wielu peryferyjnych dzielnic szybciej dotrzeć do pracy i szkoły. Tysiące
ludzi, codziennie stojących w korkach, dzięki nowej linii PKM ma alternatywę w postaci szybkiego, ekonomicznego i ekologicznego transportu kolejowego. Co ważne, przy większości przystanków PKM powstały węzły przesiadkowe, w znanym z europejskich metropolii systemie park&ride, czyli „parkuj i jedź”, umożliwiającym dojazd do przystanków PKM własnym autem, pozostawienie go na parkingu i pokonanie dalszej trasy wygodną, szybką koleją. Dotychczas z PKM skorzystało ponad 10 milionów pasażerów. 

Według panelistów zmiana już dzieje, ale nawyki proekologiczne musimy zacząć od siebie. - W IKEI przechodzimy obecnie największą transformację ostatnich lat, na wszystkich poziomach. Musimy jednak uczyć,  jak ważne są małe kroki, jak np. zużywać mniej wody czy korzystać z naturalnych materiałów. Rolą liderów jest wskazywanie kierunków - podkreśliła Carolina Garcia Gomez.

Michał Kiwerski z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. - Nie możemy zmienić systemu bez edukacji. Pytanie nie powinno brzmieć czy, ale jak to zrobić. Młodzi ludzie na całym świecie pokazują, że walczą o te zmiany. Musimy mieć nadzieję na lepszą przyszłość i o nią walczyć. Potrzebujemy twardych zmian - zaznaczył Kiwerski. 

- Jeśli ktoś nie wierzy w zmiany klimatyczne to albo trzeba być ignorantem,  ale trzeba go wyedukować - zakończył Kamil Wyszkowski. I to jest rola między innymi samorządu. 

Partnerami panelu był Samorząd Województwa Pomorskiego, Agencja Rozwoju Pomorza Invest in Pomerania oraz, w roli partnera wspierającego, firma IKEA.

26 września 2019