Aktualności

Tradycyjnie już podczas EFNI spotykamy się z autorami książek. W tym roku jednym z nich będzie prof. Bogdan Góralczyk

Spotkanie z prof. Bogdanem Góralczykiem

„Nie jest prawdziwym Węgrem ten, którego nie boli Trianon”.

Trianon wymienia się jednym tchem obok klęski z Turkami pod Mohaczem w 1526 r. jako największą tragedię w całych dziejach państwa i narodu węgierskiego. Ten ponury dla Węgier traktat po podpisaniu i ratyfikacji na długie lata stał się podstawowym punktem odniesienia nie tylko w rządowej propagandzie, ale przede wszystkim oświacie oraz dyplomacji państwa. Trianon nawet w sto lat po jego podpisaniu to temat nadal aktualny.

O wielkiej narodowej traumie i jej konsekwencjach; o rozdartej węgierskiej duszy i poszatkowanym przez „wielkich tego świata” narodzie; o klęsce sprzed stu lat, z którą trudno się pogodzić do dziś; o tym, czy grozi Węgrom i ich charyzmatycznemu przywódcy Viktorowi Orbánowi powtórka z historii opowiada prof. Bogdan Góralczyk w swojej nowej książce „Węgierski syndrom: Trianon”.

Książkę (lub e-book) można zamówić pod adresem http://bit.ly/wegierskisyndromsklep, a od 2 do 6 października, korzystając z kodu WEG85550, można skorzystać z 15% rabatu.

Prof. Góralczyk będzie gościem EFNI, a rozmowę z nim przeprowadzi Małgorzata Bonikowska, Prezeska THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych.

 

 

 

21 września 2020