Paneliści

Marek Kamiński

Podróżnik

Polski polarnik, podróżnik, przedsiębiorca. Jako pierwszy zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz; 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie biegun południowy.

Marek Kamiński podróżuje od ponad 40 lat. Jego pierwszą samotną wyprawą była podróż z rodzinnego Gdańska do Łodzi, gdy miał 8 lat. W roku 1982 ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie. Studiował filozofię oraz fizykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Jest zdobywcą nie tylko obu biegunów, ale także Spitsbergenu, szczytu Mount Blanc, masywu Vinsona i Mount Gunbjorn – najwyższego szczytu Grenlandii. Podczas zimowej „Ekspedycji Wisła” płynął od źródeł do ujścia królowej polskich rzek, a podczas wyprawy „Trzeci Biegun” przeszedł ponad 4000 kilometrów od grobowca Immanuela Kanta w Kaliningradzie do grobu Świętego Jakuba w Santiago de Compostela. Kolejny projekt – No Trace Expedition – pokaże nową koncepcję podróżowania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, nie pozostawiając negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku. Został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016.